آشنایی با بیمه و چگونگی پیدایش آن | توضیحی در مورد بیمه سامان

بیمه یک سازوکار برای جبران خسارات مادی و جانی به انسان است . همه‌ قوم‌ها و تمدن‌های کهن کوشيده‌اند به شيوه‌ای خسارت های رسيده به خود را کاهش دهند.

آشنایی با بیمه، تاریخچه آن، بیمه سامان

تاریخچه بیمه :

بیمه یک سازوکار برای جبران خسارات مادی و جانی به انسان است . همه‌ قوم‌ها و تمدن‌های کهن کوشيده‌اند به شيوه‌ای خسارت های رسيده به خود را کاهش دهند. از زمان‌های دور مردم چيزهای ارزشمند خود را برای روزهای گرفتاری نگهداری می‌کردند و هنوز هم چنين شيوه‌ای وجود دارد. گاهی چيزهای با ارزش را به مکان های مقدس می‌سپردند و در برابر نگهداری از آن‌ها نيز هزينه‌ای پرداخت می‌کردند. چنين شيوه‌ای در بين مردم سومری‌ها و بابلی‌ها وجود داشته است. اما پس‌انداز کردن همواره شيوه‌ی مناسبی نبود، چرا که گاهی دزدان به امکان های مقدس دست برد می‌زدند. هم‌چنين، تاراج بازرگانان و غرق شدن کشتی‌ها در دريا همواره وجود داشت.  این‌ها نخستین راهکارهای بیمه‌ای بود که منجر به شکل امروزی بیمه شد.

 

بیمه چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه بیمه را می توان یکی از ارکان اصلی حیات بشر دانست.

در حال حاضر گروه های زیادی از مردم جامعه از کارفرماها، بازرگانان، صنعتگران، کارمندان، کارگران، دانشجویان به طور کلی اکثریت جامعه با بیمه سروکله میزنند.

وجود بیمه به دلایل زیر موجب  بهبود جامعه میگردد.

توسعه کشور در گرو سرمایه گذاری می باشد. و سرمایه گذاری مستلزم وجود منابع مالی وما نیاز به ابزاری برای حفظ سرمایه خود داریم، که می توانیم با استفاده از بیمه اطیمنان را به صاحبان سرمایه بدهیم.

بیمه عقدی است که از طرفی تعهد میکند، که اگر طرف دیگر وجهی پرداخت کند، در هنگام بروز مشکل خسارت وارده را پرداخت نموده یا مقدار معینی را بپردازد.

در حال حاضر ما از ابزارها و تجهیزاتی استفاده میکنیم که بسیار ارزشمند بوده و به دلیل نوسانات بازار حفظ و نگهداری آنها برای ما بسیار حائزاهمیت است. اما جلوگیری از بعضی اتفاقت اجتناب ناپذیر بوده واگربخواهیم از ضرر های وارده بر این ابزارها کمی تا حدودی از لحاظ مالی جلوگیری کنیم. بهتر است از بیمه استفاده کنیم.

تصور این که گونه ای از فعالیت های انسان بدون وجود بیمه شکل پذیرد مشکل است . بویژه آن که در قرن بیستم تحولات تکنولوژی ، حمل و نقل و ارتباطات با سرعت و وسعت شگفت آوری انجام پذیرفته است.

زیان هایی که ممکن است به طور ناخواسته در جریان فعالیت و زندگی عادی هر فردی به دیگران وارد آید و در قبال آن ها مسؤول واقع شود با بیمه مسؤولیت تحت پوشش قرار می گیرند . در این خصوص ، می توان به بیمه مسؤولیت پزشکان و بیمه مسؤولیت تولید کنندگان اشاره کرد . نمونه های جدیدتر ، بیمه افترا برای روزنامه نگاران و ایستگاه های رادیو و تلویزیون و همچنین بیمه آلودگی ناشی از نشت نفت از تانکرهاست. بیمه های سیل ، زلزله و خرابی کامپیوتر نیز بر همین منوال ظهور کرده اند.

شرکت‌های بيمه، سرمايه‌ای را که از بيمه‌گذاران دريافت می‌کنند در کارهای بازرگانی و خدماتی وارد می‌کنند تا از پس هزينه‌های ناشی از زيان‌های بزرگ، مانند سقوط هواپيما، غرق شدن کشتی، سيل، زمين‌لرزه و آتش‌سوزی‌های گسترده برآيند.

بیمه سامان:

شرکت بیمه سامان در تاریخ 1383/11/27 به منظور ارائه خدمات بیمه های بازرگانی در رشته بیمه‌های اموال، مسئولیت و اشخاص با سرمایه 200 میلیارد ریالی منقسم به 200 میلیون سهم با ارزش اسمی یک هزار ریالی در سازمان ثبت شرکتها با شماره ثبت 241059 ثبت شد و در تاریخ 1383/12/11مجوز فعالیت خود را در رشته های زندگی ، غیر زندگی و بیمه های اتکایی از بیمه مرکزی دریافت نمود و به عنوان ششمین عضو گروه مالی سامان فعالیت خود را آغاز کرد.

بانک سامان، شرکت سرمایه‌گذاری بانک سامان، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه ، صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد به همراه جمعی از اشخاص حقیقی و حقوقی با سوابق طولانی در صنایع مالی و تولیدی اعضای هیأت مؤسس شرکت بیمه سامان را تشکیل می‌دهند.

بنیانگذاران و مدیران این شرکت سالهاست که از دست ‌اندرکاران با تجربه صنعت بیمه می‌باشند که با یک چنین متاع ارزشمندی قدم در این راه گذاشته‌اند و امروزه تجربه آنان در سایه بیمه سامان تبلور یافته است.

اعضای هیأت مدیره به ‌منظور جلب رضایت مشتریان و ارائه سرویس مطلوب به بیمه‌گذاران در انتخاب مدیران ارشد ومیانی اقدام به جذب نیروهایی متخصص و مجرب در امور بیمه‌ای با هدف مشترک ایجاد خلاقیت و تمایز در ارائه محصولات و خدمات در صنعت بیمه نمودند. مدیران بیمه سامان بر این باورند که با استفاده از آخرین دانشها و ابزارهای حرفه‌ای و اعتقاد بر اصل مشتری‌ مداری تمامی نیازهای بیمه‌ای مشتریان را شناسایی کرده و بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه نماید.

کادر کارشناسی بیمه سامان با برخورداری از تحصیلات دانشگاهی و آشنایی کامل با صنعت بیمه، زیر نظر مدیران با تجربه، سعی در حفظ منافع بیمه شدگان خود داشته و می کوشند با ارایه مشاوره در زمینه مدیریت ریسک، از بروز خسارات احتمالی برای بیمه گذاران پیشگیری نمایند.

بیمه سامان با اعتقاد به لزوم تعامل وهمدلی با گروه های ذینفع همواره درصدد است، با اتکا به سرمایه های مالی و انسانی مناسب، خدمتی متمایز را برای بیمه گذاران خود به ارمغان آورد.

نیاز خود را جستجو کنید:


طراحی، اجرا و سئو "دو هشت"

www.dohasht.com